Реальний курс, долара в тому числі…

Реальний курс, долара в тому числі…

На жаль, ми опинилися не в той час, в не на тому місці. Почавши втрачати світової контроль і усвідомивши силу свого старого противника СРСР, а далі Росії, США вирішили послабити його. Збройний конфлікт – ідеальний спосіб, а досвіду організації таких операцій американцям не позичати. Спрацювали ідеально, чи не усвідомивши наслідків, хвилю підхопила навіть Європа. Адже тут і “боротьба з олігархічними кланами”, і “за демократичні цінності”, і “за підвищення свідомості націй”.

Але от якось непомітно, а пройшов майже рік. І якщо порівняти гасла і реальний результат за цей час, то стає зовсім не по собі. У нашій країні ведуться військові дії. Вчорашні друзі вбивають один одного, а сім’ї діляться на своїх, і чужих. Усвідомивши економічні наслідки ескалації конфлікту з Росією, союзники тихенько відвертаються. Європа сором’язливо прикривається копійчаної допомогою і декількома сотнями бронежилетів, дозволяючи нашого східного сусіда будувати газопроводи в обхід України.

Тим часом, під виглядом штучної розкручування теми інфляції гривні, в країні проводиться плановий і вмілий грабіж, в рази перевищує апетити колишньої влади. Нова команда на чолі з Олександром Турчиновим, Арсенієм Яценюком і колишнім главою Нацбанку Степаном Кубівим ні в чому собі не відмовляє. А про Лондонської нерухомості колишнього генпрокурора України Олега Махніцького за десятки мільйонів доларів вже ходять легенди. Причому, на цю тенденцію вибори президента і нові призначення, в тому числі глави Нацбанку, ніяк не вплинули.

Комплекс обмежуючих факторів, які зараз застосовуються до України, ставлять нашу країну в стан банкрута. На сьогоднішній день навіть найбільш ліквідні підприємства промислового і агро комплексів починають працювати в збиток. Основною причиною чого – гіперінфляція і відсутність ефективної боротьби з нею. Свою життєздатність можуть підтримувати тільки сфери з бюджетної підживленням. Але через місяць і вони можуть опинитися на межі фолу. Звичайні люди почали боротьбу за виживання і підготовку до голодної та холодної зими. Політики забирають у нас сили, вимотують своїми заявами і підштовхують до очікування дива. Тим часом для реального вирівнювання ситуації необхідно всього кілька кроків.

Як би це не звучало, по-перше, потрібно припинити війну. Не піддаватися на провокації і бутафорські пропозиції допомоги. Адже ніхто з так званих союзників ніякими грошима не поверне нам наших дітей, братів, батьків і чоловіків.

По-друге, валюта для критичного імпорту повинна купуватися у Нацбанку по курсу 8-10 гривень за долар. Бізнес досі працює з цим показником і розуміє, що все інше – штучна накрутка. Саме за таким індексом повинні закуповуватися життєво важливі товари, які у нас не виробляються. А в першу чергу це енергоносії, обладнання ВПК, фармацевтичні препарати, запчастини для агропромислового комплексу, необхідні добрива та засоби захисту рослин. Всі інші сфери можуть обслуговувати свої валютні потреби на відповідних аукціонах.

Дії влади повинні бути спрямовані на зростання внутрішнього ринку і реальне підвищення купівельної спроможності населення. Ці умови в дуже короткостроковій перспективі дозволять не тільки вирівняти ситуацію в економіці, а й вийти на вже частково спорожнілі, через так званих санкцій, ринки Європи і Росії. Такі кроки влади підвищать добробут кожного жителя країни, зберігши тисячі життів українців.

Громадський діяч, академік
і Віце-президент Академії економічних наук України

А.В. Пешко

0 Понравилось?