Як реформують швидку допомогу в Києві

https://sud.ua/ru/news/ukraine/125010-kak-reformiruyut-skoruyu-pomosch-v-kieve

12:16, 10 ВЕРЕСНЯ 2018

Експерти розповіли про те, чого чекати киянам від медичної реформи.

Как реформируют скорую помощь в Киеве

Олександр Погрібний,

«Судово-юридична газета»

З 1 вересня в столиці впроваджують реформу виклику невідкладної медичної допомоги, яка переходить у підпорядкування «швидкої». Тепер за єдиним номером «103» диспетчери за сучасними протоколами повинні направляти до пацієнтів потрібну бригаду. Але таких протоколів в Україні просто не існує, стверджують експерти. Вони розповіли, чому добрі наміри Міністерства охорони здоров’я не зароблять на практиці.

Так, народний депутат України, екс-міністр охорони здоров’я Олег Мусийрассказывает: центри невідкладної допомоги, які функціонували при поліклініках, не мали ніякого відношення до «швидкої». Зараз же, за рішенням Моз, всупереч Закону «Про екстрену медичну допомогу» та Положення про Центр екстреної медичної допомоги, намагаються перевести ці центри у підпорядкування «швидкої».

«Через відсутність фінансування переклад невідкладної медичної допомоги в екстрену призведе до її тотального закриття і знищення», — вважає Олег Мусій. За його словами, в деяких центрах практично 2/3 робітників і бригад вже скоротили, або люди написали заяви на звільнення.

Народний депутат упевнений: «швидка» повинна існувати в українських реаліях до тих пір, поки не буде створена і не запрацює альтернативна служба. «На це потрібно як мінімум 5 років, і починати треба з 3-річної підготовки фахівців і 2-річною надбудови відповідної інфраструктури в лікарнях», — додав Мусій.

За словами експертів, парамедики, якими з часом можуть стати фельдшера «швидкої» — це люди, які взагалі не мають медичної освіти і пройшли лише 3-місячну профільну підготовку. Такі медпрацівники просто нездатні поставити діагноз, адже часто вони не знають навіть назв всіх захворювань. Тому відразу ж виникає питання про перспективи залучення парамедиків до відповідальності у майбутньому за неякісно надану допомогу.

Звичайно, сімейні лікарі, які будуть обслуговувати киян, які підписали з ними декларації, мають безліч переваг: вони добре знають анамнез сім’ї, спадкові схильності до захворювань і т. п., що дозволяє їм ефективно здійснювати профілактику хвороб, попереджати розвиток тих чи інших патологій. Але вони неминуче зіткнуться з певними проблемами.

Кандидат медичних наук, академік Анатолій Пешко розповідає: «Сімейний лікар тільки тоді ефективним, коли у нього достатньо часу для надання вам нормальної медичної послуги. А заробіток лікаря залежатиме від кількості прийнятих пацієнтів». Але, як у випадку з планованими парамедиками, не всі сімейні лікарі мають настільки високий рівень підготовки і компетенції у всіх розділах медицини, щоб допомогти кожному пацієнту.

За підрахунками академіка Пешко, щоб обслужити 2000 пацієнтів в рік тільки на первинному огляді, потрібно виділяти на кожного лише 10 хвилин, за які неможливо з’ясувати навіть історію хвороби, тим більше призначити лікування.

Ще одне наболіле питання — кваліфікація диспетчерів, які приймають дзвінки за номером «103» і повинні правильно оцінити стан абонента. Наприклад, в Америці ці працівники давно задають питання пацієнта з протоколу. «Комп’ютер малює схему, куди далі, що радити цьому конкретному пацієнту: або далі залишатися на зв’язку, або прийняти якусь таблетку, або попросити сусіда, щоб він прийшов і допоміг фізично. Там прописані всі алгоритми дій. В Україні таких алгоритмів не існує в природі, тому що система охорони здоров’я абсолютно інша», — додає Олег Мусій.

Експерти впевнені: медреформа здійснюється з однією метою — зменшити бюджетні витрати. Тому все робиться для того, щоб виживати медичних фахівців з їх місць роботи. При цьому пацієнти, проходячи лікування, платять буквально за все, в той час, коли практично у всіх цивілізованих країнах медицина безкоштовна.

«Це робиться з метою дискредитації системи охорони здоров’я України, яка була і залишається абсолютно адекватною і однією з найкращих у світовій практиці. Нічого змінювати не треба, тільки дайте нормальне фінансування і поліпшите систему діагностики, контроль лікування і т. д.», —впевнений Анатолій Пешко.