“Чи не час вам зупинитися в нагнітанні церковного протистояння?”: діячі науки, культури і спорту попросили Патріарха Варфоломія відкласти візит в Україну

“Чи не час вам зупинитися в нагнітанні церковного протистояння?”: діячі науки, культури і спорту попросили Патріарха Варфоломія відкласти візит в Україну

Діячі науки, культури і спорту України звернулися до Архієпископа Константинополя – Нового Риму і Вселенського патріарха Варфоломія з проханням відкласти свій візит в Україну на більш сприятливий час, щоб не допустити заподіяння нового церковного розколу. Наводимо повний текст звернення.

24 серпня 1991 року Верховна Рада – вищий законодавчий орган Української держави – прийняла Історичний документ – Акт проголошення незалежності України. Відтоді цей день є святом для кожної української родини, для кожного свідомого громадянина. Ви – серед запрошених на свято.

Історія української державності вам добре відома, адже вона дуже тісно пов’язана з історією українського православ’я, православ’я Святої Русі.

Одним з Ваших рішень-знакових у контексті утвердження української державності – була офіційна публічна відмова у підтримці розколу, який стався в українському православ’ї одразу після проголошення української незалежності. Цей церковний розкол був і, на жаль, досі є глибокою раною кожного свідомого християнина, мільйонів громадян України.

6 січня 2019 року така Ваша виважена і історично виправдана офіційна позиція змінилася – ви поставили підписи під Томосом, який мав на меті надати автокефалію українським православним, а насправді викликав захоплення православних храмів представниками радикальних організацій, безкарне побиття священиків, віруючих. Більшість цих випадків зафіксовані на рівні ООН, ОБСЄ та інших міжнародних організацій. Ваша Святість про це прекрасно обізнані, але, на жаль, не засудили жодного з цих випадків, ні цю ганебну тенденцію в цілому. Саме час це зробити, адже де юре саме ви взяли на себе персональну відповідальність за лікування розколу в українському православ’ї, який де факто не вдалося вилікувати, а навпаки призвело до цивільних конфліктів.

Про історичні наслідки і ризики цієї, м’яко кажучи, невдалої операції ви також прекрасно обізнані. З сумом змушені констатувати, що надання Томосу відбулося без урахування позиції, всупереч волі Української Православної Церкви-цілком Автономної і єдиної з українських, канонічно визнаної всіма Православними Церквами світу. Більшість з них не поспішають визнавати Православну Церкву України, організовану з Вашого благословення. Як, до речі, не поспішають визнавати кліриків цієї структури і більшість монастирів Афону, який ми продовжуємо з радістю відвідувати у вашій канонічній юрисдикції.

З сумом констатуємо, що жоден з офіційних представників Української Православної Церкви 24 серпня не братиме участь у тих урочистих заходах на честь Дня Незалежності України, на яких очікується присутність Вашої Святості. Чи не варто Вам переглянути свої плани? Адже, по-перше, згідно з Конституцією, релігійні організації в нашій країні відокремлені від держави, а, по-друге, є цілком обґрунтовані очікування, що Ваш приїзд на святкування Дня проголошення незалежності України може викликати загострення релігійної ситуації. Навіть з урахуванням цілком мирного характеру Ваших намірів, сумніватися в чому немає підстав.

Чи не час вам зупинитися на шляху нагнітання церковного протистояння в Україні і в світі, і перенести візит на більш сприятливий час, до Соборного вирішення всіх розбіжностей, всією повнотою світового православ’я?

Переконані в схвальній відповіді і життєвої мудрості Вашої Всесвятості.

Серед громадських діячів, які поставили свій підпис під зверненням, Анатолій Пешко – академік і перший віце-президент Академії економічних наук України, Віталій Журавський – доктор політичних та юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України, Володимир Семиноженко – громадський і політичний діяч, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, екс-віце-прем’єр-міністр України, Петро Толочко – історик, професор, академік НАН України, член Академії Європи і Міжнародного союзу слов’янської археології, Олег Карамазов – керівник Міжнародної громадської організації “День Хрещення Русі”, поет, музикант, продюсер, Олена Броницька – міжнародний експерт Українського Інституту політики, Ростислав Валіхновський – лікар-хірург, Заслужений лікар України та ін.