In

“ЧИ НЕ ЧАС ВАМ ЗУПИНИТИСЬ В НАГНІТАННІ ЦЕРКОВНОГО ПРОТИСТОЯННЯ?”: ДІЯЧІ НАУКИ, КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ ПОПРОСИЛИ ПАТРІАРХА ВАРФОЛОМІЯ ВІДКЛАСТИ ВІЗИТ В УКРАЇНУ

“ЧИ НЕ ЧАС ВАМ ЗУПИНИТИСЬ В НАГНІТАННІ ЦЕРКОВНОГО ПРОТИСТОЯННЯ?”: ДІЯЧІ НАУКИ, КУЛЬТУРИ ТА СПОРТУ ПОПРОСИЛИ ПАТРІАРХА ВАРФОЛОМІЯ ВІДКЛАСТИ ВІЗИТ В УКРАЇНУ

 

Діячі науки, культури та спорту України звернулися до архієпископа Константинополя – Нового Рима і Вселенського патріарха Варфоломія із проханням відкласти свій візит в Україну на більш сприятливий час, щоб не допустити спричинення нового церковного розколу. Приводимо повний текст звернення.

24 серпня 1991 року Верховна Рада – вищий законодавчий орган української держави – ухвалила історичний документ – Акт проголошення незалежності України. Відтоді цей день є святом для кожної української родини, для кожного свідомого громадянина. Ви – поміж запрошених на свято.

Історія української державності Вам добре відома, адже вона надзвичайно тісно пов’язана з історією українського православ’я, православ’я Святої Русі. 

Одним із Ваших рішень – знакових в контексті ствердження української державності – була офіційна публічна відмова у підтримці розколу, що стався в українському православ’ї одразу після проголошення Україною незалежності. Цей церковний розкол був і, на жаль, досі є глибокою раною кожного свідомого християнина, мільйонів громадян України.

6 січня 2019 року така Ваша виважена і історично виправдана офіційна позиція змінилася – Ви поставили підпис під Томосом, який мав на меті надати українським православним автокефалію, а насправді спричинив захоплення православних храмів представниками радикальних організацій, безкарного побиття священників, вірян. Більшість цих випадків зафіксовані на рівні ООН, ОБСЄ та інших міжнародних організацій. Ваша Всесвятість про це чудово обізнані, але, на жаль, не засудили ані жодного з цих випадків, ані цю ганебну тенденцію загалом. Саме час це зробити, адже де юре саме Ви взяли на себе персональну відповідальність за лікування розколу в українському православ’ї, який де факто вилікувати не вдалося, а напроти привело до громадянських конфліктів.

Про історичні наслідки і ризики цієї, м’яко кажучи, невдалої операції Ви також чудово обізнані. Із сумом вимушені констатувати, що надання Томосу сталося без урахування позиції, всупереч волі Української Православної Церкви – цілком автономної і єдиної з українських, канонічно визнаної усіма Православними Церквами світу. Більшість з них не поспішають визнавати Православну Церкву України, організовану з Вашого благословення. Як, до речі, не поспішають визнавати кліриків цієї структури і більшість монастирів Афону, який ми продовжуємо радо відвідувати у Вашій канонічній юрисдикції.

Із сумом констатуємо, що жоден з офіційних представників Української Православної Церкви, 24 серпня не братиме участь в тих урочистих заходах на честь Дня незалежності України, на яких очікується присутність Вашої Всесвятості. Чи не варто Вам переглянути такі свої плани? Адже, по-перше, згідно Конституції України, релігійні організації в нашій країні в відокремлені від держави, а по-друге – наявні цілком обґрунтовані очікування, що Ваш приїзд на святкування Дня проголошення незалежності України може спричинити загострення релігійної ситуації. Навіть з урахуванням цілком мирного характеру Ваших намірів, сумніватись у чому немає підстав.

Чи не час Вам зупинитись на шляху нагнітання церковного протистояння в Україні і в світі, та перенести Візит на більш сприятливий час, до Соборного рішення всіх розбіжностей, всією повнотою світового православ’я?

Переконані у схвальній відповіді та життєвої мудрості Вашої Всесвятості.

Серед громадських діячів, які поставили свій підпис під зверненням, Анатолій Пешко – академік та перший віце-президент Академії економічних наук України, Віталій  Журавський – доктор політичних та юридичних наук, професор, академік Національної академії правових наук України, Володимир  Семиноженко – громадський і політичний діяч, доктор фізико-математичних наук, професор, академік НАН України, екс-віце-прем’єр-міністр України,  Петро Толочко – історик, професор, академік НАН України; член Академії Європи та Міжнародної спілки слов`янської археології, Олег Карамазов – керівник міжнародної громадської організації “День Хрещення Русі”, поет, музикант, продюсер, Олена Броницька – міжнародний експерт Українського інституту політики, Ростислав Валіхновський – лікар-хірург, заслужений лікар України та ін.