Медична реформа в Україні на старті – Анатолій Пешко, академік, Віце-президент Академії економічних наук України, доктор економічних наук, кандидат медичних наук

http://rupor.net.ua/medicinskaja-reforma-v-ukraine-na-starte/

ОПУБЛІКОВАНО RUPOR.NET.UA · 27.02.2018

Анатолій Пешко, академік, Віце-президент Академії економічних наук України, доктор економічних наук, кандидат медичних наук

Спалахи інфекційних хвороб на Україні стали наслідком «реформ» в медицині.

Масові спалахи захворюваності на кір, поширення правця, сибірської виразки, туберкульозу, лептоспірозу та інших важких захворювань за які Україна забула за роки радянської влади, стали результатом критичного стану системи охорони здоров’я в країні.

Більше того, – «За даними Міністерства охорони здоров’я України, у більшості областей країни фіксуються масові спалахи захворюваності на кір, все вже більше восьми тисяч хворих на кір дітей і дорослих», – сказав Анатолій Пешко.

За його словами – це вже епідеміологічний поріг, і ситуацію можна назвати епідемією».

Однак, за словами академіка, кір – не саме жахливе захворювання, яке поширюється на Україні – «У нас стали з’являтися захворювання, про які ми забули в часи СРСР, – сибірська виразка, туберкульоз, лептоспіроз та інші. Це пов’язано з тим, що не проводиться належної роботи щодо профілактики особливо небезпечних інфекцій та вакцинації населення проти поліомієліту, кору, коклюшу, дифтерії, правця», – пояснив він.

Не вистачає вакцин

Вакцинація ж, у свою чергу, не проводиться у зв’язку з тим, що немає в достатній кількості самих вакцин, дав зрозуміти Анатолій Пешко. «Україна не має достатньо коштів для її закупівлі, і деякі країни надають вакцини в якості гуманітарної допомоги.

Так, в Угорщину прийшло вісім тисяч доз. Вони виділили їх не тільки тому, що розуміють тяжке становище, але й тому, що усвідомлюють кількість наших громадян, що приїжджають до них на роботу і є потенційними розповсюджувачами небезпечної інфекції».

Загострення ситуації з вакцинацією населення, зазначив Пешко, сталося ще й у зв’язку з припиненням Україною закупівель медикаментів в Росії. «Наша влада з політичних міркувань розірвала відносини з РФ, у якій ми купували дуже багато різних вакцин і лікарських препаратів, і сьогодні наші люди страждають від відсутності високоякісних препаратів російського виробництва, які часто набагато краще, як українських та індійських, так і європейських», – упевнений він.

Епідемія свавілля

«Ситуація з кором – це приватне прояв ставлення нинішньої влади до охорони здоров’я, до громадян України, – переконаний український академік. – У нас епідемія не лише кору, у нас епідемія, насамперед, беззаконня, корупції і аферизму».

Він вважає, що цей «бєспрєдєл» можна зупинити тільки шляхом зміни влади, а почалася широко розрекламована медична реформа проблему із захворюваністю не змінить в кращу сторону. «Ніякої медичної реформи на Україні не проходить, сталася просто підміна понять: безплатна медицина була замінена платній, тобто видатки бюджету України на охорону здоров’я переклали на плечі простих громадян України», – говорить Пешко.

Зокрема, він навів приклад, у МОЗ ліквідували Управління з санітарної епідеміологічної медицини, яка відповідала за проведення профілактичних робіт проти розповсюдження особливо небезпечних інфекцій.

Програма «Дешеві ліки», яка покликана забезпечити доступ до ліків людям, які змушені приймати їх довічно, також не працює, зазначив академік. Таким чином, «не можна розглядати проблему кору ізольовано від усіх інших», – резюмував Пешко.

Медична реформа

Новий закон про медичну реформу на Україні набрав чинності 30 січня. Одним з основних пунктів документа є розподіл медичних послуг на два види: безкоштовні та платні.

Тепер, згідно з законом, українцям буде надаватися державний гарантований пакет певного обсягу медичних послуг та лікарських засобів, які держава зобов’язується оплачувати за заздалегідь встановленими тарифами.

Самі тарифи буде затверджувати уряд України щорічно. Проте в гарантований пакет планується внести лише найпоширеніші випадки звернень до лікаря, а саме порятунок або невідкладна допомога пацієнту, первинна медична допомога, паліативна допомога. Всі інші послуги будуть платними.

При цьому кошти передбачається виділяти не лікарням, а на конкретного пацієнта. Але в середньому на одну людину, залежно від віку, за наявними даними, буде припадати всього по 210 гривень в рік (близько 8 доларів).

Як стверджують автори закону, нововведення дозволять ефективніше боротися з корупцією, припинити фінансування порожніх лікарень, а у лікарів з’явиться можливість відкрити клініку і вести свою практику.

Згідно із законом, державні фінансові гарантії будуть впроваджуватися з 2018 по 2020 рік.

Влада оголосила, що готуються до створення Національної служби здоров’я України, яка буде розпоряджатися державними коштами, призначеними для покриття витрат на страхування громадян в рамках державного гарантованого пакету медичної допомоги. Планується, що до липня служба буде створена і почне роботу.

За словами прем’єр-міністра країни Володимира Гройсмана, справжні результати реформи на Україні будуть відчуватися тільки через кілька років.

Але багато б’ють тривогу вже сьогодні. У Верховній раді депутати від «Опозиційного блоку» відкрито називають її обманом, геноцидом українського народу і порушенням Конституції, так як безкоштовна медицина гарантована Основним законом країни.