Загадкове самогубство на найбільшій АЕС України: огляд атомної енергетики

https://regnum.ru/news/2386602.html

Економіка

Огляд ключових новин атомної енергетики України в лютому 2018 року

Андрій Стеценко, 2 березня 2018, 21:48 – Регнум
Энергоблоки

Станом на останні дні лютого в роботі було задіяно 12 з 15 енергоблоків українських АЕС. На енергоблоці №3 Рівненської АЕС – середній плановий ремонт; на енергоблоці №1 Хмельницької АЕС – капітальний плановий ремонт; на енергоблоці №2 Южно-Української АЕС – середній плановий ремонт; на енергоблоці №2 Запорізької АЕС – середній плановий ремонт.

Коефіцієнт використання встановленої потужності в січні знизився до 70,3% (77,5% в січні 2017 року). В роботі АЕС України в січні було 4 облікових порушення (січень 2017 року пройшов без порушень в роботі).

У цьому році закінчується термін експлуатації відразу двох енергоблоків – ЗАЕС-4 і ХАЕС-1. Повідомляється, що «Енергоатом» має намір продовжити термін їх експлуатації, як і інших: з початку десятиліття Україна продовжила або веде роботи по продовженню терміну експлуатації вже 8 енергоблоків. Такі роботи досить тривалі, вимагають не менше 200 діб. Т. е. Можна вважати, що кожен з цих блоків буде простоювати практично весь рік. А значить, в українській енергетиці може повторитися ситуація 2016 року. Тоді аналогічні роботи проводилися на ЗАЕС-2 і ЮУАЕС-2, що викликало дефіцит потужності в енергетиці, компенсувати який довелося роботою ТЕС. Однак в 2016 році Україна ще могла отримувати вугілля для антрацитових блоків ТЕС від шахт на неконтрольованої території Донбасу, та й видобуток власного вугілля була набагато вище, ніж сьогодні.

«Енергоатом»

Згідно з офіційною інформацією, в 2017 році «Енергоатом» закупив для потреб українських АЕС ядерне паливо на суму понад 533 млн дол., 369 з яких отримав російський концерн ТВЕЛ і 164 – Westinghouse. Загальна сума витрат на паливо та їх розподіл між постачальниками залишилися приблизно на тому ж рівні, що і в 2016 році (386 + 162 = 548 млн дол.).

«Енергоатом» – не тільки основа української енергетики, а й один і найбільших платників податків. За 2017 рік компанія заплатила 8,7 млрд грн. податків (+3,1 млрд грн. до 2016 року), що дорівнює 2,5% дохідної частини бюджету і дозволило компанії зайняти 8-е місце в десятці найбільших платників податків України.

Виробництво електроенергії на АЕС України в січні 2018 року знизилося до 7,26 млрд квт • ч (-9,3% до січня минулого року, через що частка «Енергоатому» у виробництві електроенергії становить 48%).

«Енергоатом» уклав угоду з чеською Nuvia A.S. на поставку обладнання для ЗАЕС і ЮУАЕС. Устаткування буде використовуватися для паспортизації радіоактивних відходів на комплексах з переробки РАВ. На ЗАЕС такий комплекс вже існує, в грудні 2017 року його введений в дослідну експлуатацію. На ЮУАЕС будівництво аналогічного комплексу тільки стартувало.

«Енергоатом» може бути корпоратизовані і перетворитися в публічне акціонерне товариство, яке буде котируватися на біржі. Наприклад, французька Areva – величезний оператор атомних електростанцій, який торгується на біржі, залучає кошти інвесторів, і, власне, не є застарілим державним підприємством, а є одним з гігантів світової промисловості в енергетичній сфері. Переконаний, що «Енергоатом» не тільки може, а й повинен стати таким підприємством », – заявив під час прес-конференції перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі України Максим Нефьодов.

Треба сказати, що заступник міністра дещо перебільшує. По-перше, приватний капітал, якщо вважати таким державний інвестиційний фонд Кувейту, контролює менше 5% Areva. Ще близько 1% акцій компанії належить працівникам компанії. Решта ж акції розподілені між держорганами, а також банками і компаніями, контрольованими урядом Франції.

Що ж до коштів інвесторів, то про них можна говорити лише з середини 2016 року, коли уряд прийняв рішення про реорганізацію компанії. Підприємства ядерного паливного циклу (Areva NC) і атомного машинобудування (Areva NP) вивели зі складу Areva, а частина їх акцій реалізували. Але не тому, що не хотіли бути застарілим державним підприємством, а тому, що борги компанії перевищили 7 млрд євро. Втім, якщо замміністра дійсно хоче, щоб «Енергоатом» став таким підприємством, – хіба можемо ми цього заперечувати?

«Приватному інвестору важливі прибуток і мінімум проблем з державою. Українські АЕС не зможуть гарантувати отримання швидкого прибутку: в них потрібно вкладати, хоча б в той же продовження термінів експлуатації. Крім того, з таким тарифом на електроенергію (для атомної генерації) жоден інвестор не стане вкладати гроші. Плюс Україна – не найкраща країна для інвестицій, особливо довгострокових. Так що корпоратизація і котирування на біржі – фантазії », – коментує для ІА REGNUM плани по часткової приватизації« Енергоатому »експерт в галузі атомної енергетики Іван Лизан.

Українські ЗМІ намагаються розігнати скандал: тендер на поставку обладнання для ЮУАЕС на суму 14,5 млн євро виграла Scoda JS ((належить російській групі «Об’єднані машинобудівні заводи»). Інші учасники відсіялися на етапі відповідності відповідності з умовами тендеру, в той числі український «Новокраматорський машинобудівний завод »і американська Meridiсan Inc. Не виключено, що навіть незважаючи на стратегічне значення атомної енергетики для України, уряд тепер піде на скасування результатів тендеру.

Westinghouse

Як повідомила компанія Westinghouse журналістам, «Енергоатом» підписав з нею контракт на поставку ядерного палива до 2025 року. Зокрема, документ передбачає, що в 2021-2025 рр. Westinghouse постачатиме паливо для 7 з 15 енергоблоків українських АЕС (сьогодні поставляє для 6 енергоблоків). Сьомим стане енергоблок №3 Рівненської АЕС. В даний час американське паливо поставляється тільки для Південно-Української та Запорізької атомних станцій. При цьому в контракті зафіксовано, що Westinghouse буде отримувати деякі компоненти палива від українського виробника. Як ми пам’ятаємо, міністр енергетики України Ігор Насалик ще з 2016 року наполегливо наполягав, що Westinghouse нібито готова будувати на Україні завод з фабрикації ядерного палива. А віце-президент Westinghouse Азіз Даг не менше завзято давав зрозуміти, що це фантазії українського чиновника.

Ровенская АЭС

Судячи зі слів Азіза Дага, Westinghouse збирається не тільки збільшити поставки ядерного палива на Україну, а й диверсифікувати їх.

«На даний момент ми знаходимося в процесі ліцензування палива для реакторів ВВЕР-440 не тільки в Україні, але і в інших країнах. І в минулому ми вже поставляли паливо для таких енергоблоків. У нинішньому контракті прописано, що сторони будуть працювати над тим, щоб ліцензувати це паливо і впровадити його на енергоблоках №1 і №2 РАЕС », – розповів він в інтерв’ю інформагентству« Українські новини ».

Також віце-президент компанії відзначив, що в разі форс-мажору (так українська преса воліє називати нею ж придуманий сценарій відмови концерну ТВЕЛ поставляти ядерне паливо Україна) Westinghouse протягом 12 місяців зможе наростити виробництво палива з таким розрахунком, щоб повністю покривати потреби України. Причому не сказати, щоб це було якийсь медіа-страшилкою. Раніше ми вже повідомляли про те, що Україна купувала ядерне паливо про запас. Схоже, що воно заготовлено в якості свого роду страховки на випадок подібного розвитку подій.

Складно сказати, які причини змушують українські ЗМІ постійно мусувати цю тему. Можливо, це такий хитрий спосіб інформаційної підготовки до відмови купувати паливо у ТВЕЛ – превентивно, так би мовити. Можливо, українські журналісти просто не в курсі, що угода зобов’язує ТВЕЛ поставляти паливо для РАЕС-4 і ХАЕС-2 (обидва блоки введені в експлуатацію в 2004 році) до кінця терміну їх експлуатації.

Сховище відпрацьованого ядерного палива

Американська урядова корпорація зарубіжних приватних інвестицій США (OPIC) і «Енергоатом» підписали угоду про страхування політичних ризиків на будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Сума страховки – 250 млн дол., Т. Е. Рівно стільки, скільки обіцяно Україні в борг під реалізацію цього проекту.

Работы по строительству продвигаются постепенно. Глава госагентства по управлению зоной отчуждения Виталий Петрук рассказал корреспонденту УНИАН, что по состоянию на 15 февраля проект хранилища практически утверждён, в конце этого либо в начале следующего года будет проведён отбор подрядчика для его строительства. Иным словами, на Украине не спешат. Фактически готова только площадка под строительство. Хотя к концу 2019 года, как неоднократно утверждалось, первая очередь ЦХОЯТ должна быть сдана в эксплуатацию.

«ЦХОЯТ для украинских чиновников — это объект «Укрытие» №2, очередная вечная стройка, которую чиновники попытаются использовать для личного обогащения», — считает Иван Лизан, и с ним трудно не согласиться.

Известно, что первую очередь ЦХОЯТ собираются сдать в следующем году, однако окончательно строительство хранилища займёт порядка 20 лет.

Гендиректор «Энергоатома» Юрий Недашковский в интервью «Укринформу» уточнил, что на Украину уже завезено вспомогательное оборудование для будущего хранилища. В настоящее время оно хранится на одной из АЭС. Основное оборудование пока ещё находится на стадии тестирования — специалисты «Энергоатома» в США принимают участие в заводских приёмочных испытаниях.

Також він заявив, що проект сховища є для України в тому числі іміджевим:

«… це відкриває можливість для подальшої співпраці. Ми вже починаємо обговорювати з Bank of America нові напрямки співпраці під інші проекти, з якими ми готові ознайомити і довести, що вони є економічно ефективними і можуть гарантувати дуже хороший відсоток для нас як для позичальника, а для інвесторів надати дуже надійну схему вкладення їх коштів . Дуже важливо, що це кошти американського фондового ринку. І це перший ядерний проект в Україні, який буде фінансуватися не тільки за рахунок залучення кредиту в банківській установі, а з американського фондового ринку. Це дуже знаково ».

Віце-президент академії економічних наук України Анатолій Пешко стверджує, що сховище, на яке США так охоче видали Україні 20-річний кредит, буде зберігати не тільки українські, а й американські ядерні відходи.

«Ви розумієте, це катастрофа для України. США глибоко байдуже майбутнє нашого народу і нашої країни. У себе вони заборонили будівництво місць для зберігання ядерних відходів, зате запланували перенести його до нас. Мало того, що на Україну, але ще й на відстані тридцяти кілометрів від Києва. Максимальний термін служби контейнерів для ядерних відходів до 100 років, але це абсолютно не виключає можливості усіляких аварій, на зразок Чорнобильської катастрофи. Розміщення таких ядерних поховань поблизу міст – це просто трагедія і катастрофа для всього українського народу », – заявив він в ефірі телеканалу ЛОТ.

Виробництво ядерних реакторів на Україні

Інша американська компанія, Holtec International, в черговий раз погрожує розмістити на Україні потужності з виробництва малих модульних реакторів.

«Розглядається можливість спільного виробництва малих модульних реакторів в Україні. Президент [компанії Holtec International Кріс] Сінгх вибрав, фактично, тільки три місця в світі, де він хоче реалізувати свій проект – це Індія, звідки він родом, це Сполучені Штати, де зараз працює його компанія, і Україна », – розповів кореспонденту інформагентства «Укрінформ» посол України в США Валерій Чалий.

Нагадаємо, мова йде про проект SMR-160 – реактор потужністю 145 МВт. Причому два найважливіших компонента – власне ядерне паливо і систему управління захистом – Holtec розробляти навіть не збирається. Перший збираються доручити британської NNL, другий – чеської Scoda JS. Досить сумнівне рішення, враховуючи, що атомна енергетика відрізняється підвищеним ризиком

Крім того, самого реактора поки ще не існує в природі. Як обіцяв у вересні минулого року Юрій Недашковський, приступити до виробництва в Holtec намір тільки в 2023 році.

«… Ми дуже зацікавилися проектом малих модульних реакторів, і поки ми розробляємо спільно з нашим Держатомрегулювання і київським представництвом Holtec International план заходів щодо пілотного проекту впровадження перших малих модульних реакторів на Рівненській АЕС замість енергоблоків номер один і два з реакторами ВВЕР-440, які до 2030 році відпрацюють свій проектний ресурс », – заявив« Укрінформу »Недашковський.

Різне

Запорізьку атомну станцію (найбільшу АЕС у Європі) останнім часом прямо-таки переслідує злий рок. На початку лютого ЗМІ повідомили, що начальник відділу ядерної безпеки Сергій Климов наклав на себе руки, завдавши собі удар ножем в серце. Розслідуванням обставин його загибелі займається нацполіція Запорізької області, яка кваліфікувала інцидент за ст.115 КК України ( «Умисне вбивство») з поміткою «самогубство», причому за останні тижні ніяких коментарів від силовиків по поду резонансного НП не було. Не виключено, що трагедія пов’язана з випадком, за яким зараз на станції проводиться розслідування.

Ще в 2015 році ЗАЕС провела тендер на поставку електронасосів для станції. Переможцем виявився «Насосенергомаш» (Суми). В кінці 2017 року підприємство поставило обладнання на станцію, і воно було встановлено. Після чого і з’ясувалися цікаві подробиці.

Насоси, принаймні частково, виявилися виконаними нема на сумському підприємстві, а на заводі «Електромаш» (Тирасполь). Про це свідчать таблички з інформацією на електромоторах. Що для України вже неприпустимо – вона ж не визнає ПМР і, зі свого боку, блокує її кордон. Однак і це ще не все – електромотори виявилися уживаними. В СБУ навіть подумують про кваліфікацію того, що сталося як диверсії, що могло б пояснити самогубство начальника відділу ядерної безпеки.

Крім того, ЗМІ зазначають, що перед смертю Климова на Запорізькій АЕС мали місце кілька надзвичайних подій і аварійних відключень енергоблоків, в останній раз – буквально за кілька днів до ПП.

У Чорнобильській зоні відчуження зафіксовано підвищення концентрації ізотопу йоду-131.

«Певне зміст радіонукліда йоду-131 знаходиться вище мінімально детектируемого рівня вимірювальних приладів, але такі концентрації не несуть загрози для безпеки людини і навколишнього середовища», – коментує новину прес-служба Держатомрегулювання, не називаючи причин, які могли призвести до зростання концентрації радіоактивного ізотопу.

Втім, можна зробити припущення: причиною могло стати будівництво ЦСВЯП, адже ніяких інших масштабних робіт сьогодні в зоні відчуження не веде.

Андрій Стеценко