Експерт: бюджет України за часи незалежності країни “схуд” у чотири рази

Експерт: бюджет України за часи незалежності країни “схуд” у чотири рази

 

Перший віце-президент Академії економічних наук України Анатолій Пешко зазначив, що негативний вплив на економіку країни справило руйнування створених за радянських часів коопераційних ланцюжків. Читайте ТАСС у Яндекс.Новини Яндекс.ДзенGoogle Новини

 

КИЇВ, 9 грудня. /ТАС/. Державний бюджет України за 30 років незалежності країни скоротився майже вчетверо, що багато в чому обумовлено розривом традиційних економічних зв’язків та виробничих ланцюжків із колишніми радянськими республіками. Таку думку висловив у бесіді з ТАРС, присвяченою 30-м роковинам розпаду СРСР та створення СНД, перший віце-президент Академії економічних наук України Анатолій Пешко.

 

“Якщо брати сухі цифри, то досить згадати, яким був бюджет України за Радянського Союзу <…> На той час це було десь $160 млрд, інфляція сталася за цей час більш ніж у 10-12 разів, на сьогоднішній день бюджет Україна мала б становити $1,6 трлн”, – сказав експерт. На початку грудня Верховна Рада затвердила проект бюджету на 2022 рік. Планується, що доходи становитимуть близько $49 млрд, а витрати – приблизно $55,4 млрд.

 

Пешко пояснив, що негативний вплив на економіку країни справило руйнування створених за радянських часів коопераційних ланцюжків. “Одна з причин – це втрата коопераційних зв’язків, економічних ланцюжків, які пов’язували союзні республіки <…> Існувала така економічна модель, за якої одні частини високотехнологічного обладнання, продукції, наприклад, у літакобудуванні або ракетобудуванні, вироблялися в одній частині СРСР, інші – в іншій “, – уточнив експерт.

 

Особливо сильно, за його словами, від цього постраждали високоточні галузі промисловості з високою додатковою вартістю, такі як приладобудування та електроніка. “Боляче дивитися, коли заводи наші, той же “Арсенал”, найточніше обладнання для військової і не тільки військової промисловості, той же завод “Електровимірник” у Житомирі – це були свого роду унікальні підприємства, а сьогодні на території житомирського “Електровимірника” побудували торговий центр, корпуси зруйнували”, – розповів економіст.

Він додав, що з припиненням роботи цих підприємств зникло багато робочих місць і було втрачено кадровий потенціал держави. “Старі кадри фактично вмирають, нові на зміну їм не приходять. Відбувся розрив наступності між старими кадрами та новими. Ті інженери, промисловці, які складали кадрову міць Радянської України, сьогодні вони або на пенсії, або за кордоном”, – продовжив аналітик.

Непрофесіонали у владі

За словами Пешка, ситуація стала значно погіршуватися після 2014 року, коли при владі виявилися непрофесіонали. “Прийшли в 2014 році, <…> я не говорю непрофесійні, вони навіть неадекватні, і руйнація пішла не лише у промисловості, а й навіть у сільському господарстві”, – сказав він.

Експерт побоюється, що в найближчому майбутньому багато компаній аграрного сектору в Україні можуть збанкрутувати. “При таких цінах на енергоносії, ціна сьогодні по 40 тис. гривень за тисячу “кубів” газу, електроенергія подорожчала вчетверо, зупинили всі наші виробництва з азотних добрив. Фактично у сільського господарства опора вибита з-під ніг”, – пояснив він. і додав, що собівартість продукції українського аграрного сектора може сильно зрости, тоді як її відпускна ціна залишається нижчою за рівень минулих років.

Відносини з ЄС та СНД

На даний момент, вважає Пєшко, відносини України з Євросоюзом вибудовані несиметрично, а умови співпраці невигідні для Києва. “Угода про асоціацію з Європою прописана таким чином, що Україна повинна у всьому Європі, а Європа нічого не винна Україні. Вона прописана так, що в Україні можна продавати все з податками та зборами не більше 10%, а Україна продаватиме Європі з податками та зборами 30%”, – пояснив Пешко.

Він вважає, що Україна стала “ринком збуту для другосортних товарів”. “Треба встановити взаємовигідні умови торгівлі та розвитку у різних сферах <…> з країнами СНД, у тому числі з Білорусією та Росією, тому що це наші слов’янські народи, вони нам близькі за менталітетом”, – додав експерт.

На його думку, Україна має бути відкритою для інвесторів з будь-яких країн, а умови мають бути однаковими для всіх. “Не має бути безглуздих обмежень для Білорусії чи для Росії. Україна має бути нейтральною державою, як Швейцарія”, – резюмував він.