Азербайджан для нас ближче, ніж Європа. Для Media.Az коментує український експерт Анатолій Пешко

https://media.az/politics/1067727986/azerbaydzhan-dlya-nas-blizhe-chem-evropa-dlya-mediaaz-kommentiruet-ukrainskiy-ekspert-anatoliy-peshko/?fbclid=IwAR0_7ohNCPcwMZet98bEQRkQUZn_we7YCBK1tkNLMHn18KvmCocr9RNkNnM

14 березня 2019, 10: 07

Азербайджан для нас ближе, чем Европа. Для Media.Az комментирует украинский эксперт Анатолий Пешко

З 44 зареєстрованих кандидатів у президенти України (рекорд пострадянського простору, а, можливо, і світу), до фінішної прямої дісталися 39. П’ять осіб зняли свої кандидатури. Довжина виборчого бюлетеня буде не 1 метр 15 сантиметрів, як вважалося раніше, а, швидше за все, приблизно метр. Що теж чимало. Могло бути, до речі, і гірше, адже спочатку взяти участь у виборах виявили бажання понад 90 осіб.

Сьогодні в гостях у Media.Az віце-президент Академії економічних наук України, політичний експерт і колишній радник прем’єр-міністра України, академік Анатолій Пешко.

– Були очікування, що більше претендентів знімуться в чиюсь користь. Але, тим не менш, залишилися 39 кандидатів. Це ж дуже багато…

– Це, звичайно ж, аномальне явище. Зрозуміло, що адекватних кандидатів з цього числа не так багато. Я думаю, що в найближчій перспективі ще кілька людей зійдуть з президентських перегонів на користь реальних претендентів на пост глави держави.

– А хіба залишилася така можливість? Крайній термін для зняття своєї кандидатури вже закінчився 7 березня.

– Вірно. Це було можливо до того моменту, коли почнуть друкувати бюлетені. Але в принципі, навіть якщо бюлетені вже готові, то поруч з зійшла з дистанції кандидатом виборчкоми повинні ставити напис про те, що ця людина вибув. Такі прецеденти вже були на різних виборах в Україні, але, правда, не під час президентської кампанії.

– Ми розмовляли з багатьма кандидатами в президенти України, експертами, політтехнологами. І чим ближче вибори, тим частіше чути твердження про те, що чинний президент Петро Порошенко, ймовірно, буде переобраний на другий термін. Що ви думаєте?

– Я думаю, що теоретично можливість залишитися президентом у Петра Порошенка є. Можуть бути спровоковані зіткнення з правоохоронними органами, з тим же Національним корпусом (українська ультраправа націоналістична партія – ред.), який переслідує його по всіх містах, де президент проводить акції. Може бути застосована сила, відбудуться масові заворушення, і, як наслідок, введено воєнний стан, що призведе до відстрочення виборів.

Але останнім часом, і це добре зрозуміло, Захід перестав підтримувати Петра Порошенка. А от кандидату Володимиру Зеленському (відомий актор і гуморист – ред.) Захід вже влаштував оглядини, а це означає, що його кандидатура президента їх влаштовує. США і Європі потрібні добре керовані ззовні керівники.

Але ще більш бажаний кандидат для Заходу – Анатолій Гриценко. Він – західна креатура, ніколи не залишається без діла. Можна згадати, як за часів президента Віктора Ющенка, Анатолій Гриценко ні з того ні з сього став міністром оборони. По суті, він і розвалив українську армію.

– Це пов’язано зі скандалом навколо «Укроборонпрому», який розгортається зараз?

– Ні. Нинішній скандал пов’язаний з чинним президентом і його найближчим оточенням. Але і при Гриценка було багато чого…

– Згідно рейтингам, у Анатолія Гриценка немає шансів на вихід у другий тур. У минулому році він був одним з реальних кандидатів, але з тих пір багато чого змінилося. Але якщо не Гриценко, то хто ще, на ваш погляд, може вийти у другий тур і позмагатися з Порошенком (на мій погляд, чинний президент України в другий тур вийде, хоча я можу і помилятися)?

– Насправді розклад у другому турі може бути абсолютно непередбачуваним. Може бути, з’явиться компромат на Петра Порошенка, Юлію Тимошенко, Володимира Зеленського, Анатолія Гриценка або Юрія Бойка. Але саме вони-найреальніші претенденти на крісло президента.

Ми проводили свої незалежні опитування. На першому місці-Зеленський, на другому Тимошенко, на третьому Порошенко, на четвертому Гриценка і на п’ятому – Бойко.

– Юрій Бойко-представник Південного Сходу України. І тут є сильні кандидати. Олександр Вілкул, наприклад. Саме на його користь зняв свою кандидатуру інший кандидат Євген Мураєв. Чому ці лідери не об’єднуються?

– Не все так просто. Євген Мураєв віддав свої голоси Олександру Вілкулу, але багато хто з його електорату сприйняли це негативно. Так що є віртуальна передача голосів, а є реальна.

– В передвиборчих програмах кандидатів у президенти України дуже мало згадок про сусідів з пострадянського простору, і все більше згадок Європи, європейського майбутнього, НАТО. Чому?

– Це дуже правильне питання, відповіді на яке зараз немає. Адже Азербайджан, як і багато інших колишніх радянських республік, для нас набагато ближче ментально і економічно, ніж та ж Європа. Нам треба розвивати економічні відносини з Азербайджаном – стабільної в економічному і політичному сенсі країною, Казахстаном, Узбекистаном, а не орієнтуватися беззастережно на Європу. Ці країни – наші ринки збуту. Наші товари там котируються.

А європейські квоти невеликі, ми закриваємо їх протягом декількох тижнів, або, максимум, місяців. Європа на словах декларує одне, а реально до України нікому діла немає. Справжні партнери, справжні друзі – це Азербайджан, Казахстан, Білорусь та інші пострадянські країни.